Serdecznie Witam Państwa na mojej stronie.

Możecie tu zapoznać się z moją sylwetką, poglądami i pomysłami. Na “stronie głównej”, w formie bloga oraz videobloga, na bieżąco przedstawiam swój punkt widzenia na różne sprawy zasługujące na uwagę (w mojej ocenie).

Zachęcam także do interaktywnej komunikacji, wyrażania Państwa opinii i sugestii, zarówno na tematy prezentowane niniejszą stroną jak i wszelkie, które zachcecie poruszyć.
(Zastrzegam sobie jedynie prawo do ingerowania w treści godzące w dobre imię osób trzecich).
Ponadto, znajdziecie tu Państwo linki do stron, jakie moim zdaniem warto odwiedzić.

Dziękując za odwiedziny zapraszam do regularnych wejść i wszelakiej aktywności. o nas

Powódź a plany przestrzennego zagospodarowania.

Komentarze (1) »

Oczywiście na temat powodzi już zostało powiedziane sporo a z pewnością czeka nas jeszcze jedna powódź- tym razem słowna, różnych argumentów i stanowisk na temat powodów kataklizmu przetaczającego się przez nasz kraj.

Z moich obserwacji wynikają dwa główne aspekty takiej a nie innej sytuacji.

Pierwszy i w sumie od nas niezależny- to zmieniający się klimat. Tak zwane anomalia klimatyczne, choć tak naprawdę zmiany klimatyczne są raczej stałą normą, do tego tak samo starą jak wiek naszej planety.

Więc zamiast zadziwiać, zacznijmy się na nie przygotowywać, co spowoduje zmniejszanie ewentualnych strat.

Drugim powodem jest właśnie brak wspominanych powyżej przygotowań a więc głównie planów przestrzennego zagospodarowania- co skutkuje brakiem strategii rozwoju wielu miejscowości i terenów.

Przez ów zaniedbanie m.in. powstają budynki na terenach zalewowych, niemalże w korytach rzek, bardzo często w naturalnych rozlewiskach czy na zboczach podmywanych przez wody (także te opadowe) co z kolei rodzi tragiczne w skutkach konsekwencje.

Brak planów to także wiele zupełnie zbytecznych kosztów podczas uzbrajania terenów budowlanych (kanalizacja, wodociągi, prąd) lub doprowadzenia szlaków komunikacyjnych.

Wreszcie brak strategii rozwoju przestrzennego to osłabienie oferty lokalnego samorządu adresowanej do potencjalnych inwestorów.

Jednym słowem nie stać nas na brak planów przestrzennego zagospodarowania !

I tylko szkoda, że dopiero takie kataklizmy jak ostatni obnażają owe  braki, które w dobrze prosperujących samorządach powinny być już dawno standardem…

 

Do zobaczenia za ok 3 tygodnie 😉

.

Saarland- niemieckie Podkarpacie na granicy Francji

2 komentarze »

Na „dzień dobry” przepraszam za spokój na stronie, ale ostatnie wydarzenia nie sprzyjały pisaninie i raczej refleksyjnie nastrajały do ciszy.

Inna sprawa, że właśnie jestem w tzw. rozjazdach co również nie sprzyja płodności literackiej, za to bardzo dobrze wpływa na szerokość horyzontów, w końcu podróże kształcą 😉

I tu przechodzimy do tytułu niniejszego wpisu.

Kraj Saary, czyli autonomiczny land niemiecki, gościł delegacje z Podkarpacia której miałem przyjemność być uczestnikiem.

Kraina bliźniaczo podobna do Podkarpacia położona u zbiegu granic Niemiec, Francji i Luksemburga z mieszanką prawdziwie słowiańskiej gościnności, pachnąca wyborną kuchnią okraszoną wyśmienitym winem.

Wiele podobieństw krajobrazowych, kulturowych a także problematycznych sprawia, że można poczuć się jak u siebie. Można także nawiązać ciekawe znajomości skutkujące doskonałą współpraca na przyszłość. Myślę tu głównie o Zagórzu który bez większego wysiłku znajdzie po ich stronie swojego odpowiednika. Już zaprosiłem patrona i ojca współpracy Saarlandu i Podkarpacia- Hansa Bollingera do Zagórza aby zobaczył nasz zakątek świata i pomógł w nawiązaniu odpowiednich kontaktów. Dodam tylko, że współpraca pomiędzy naszymi regionami z perspektywy województwa rozwija się bardzo dynamicznie i z ogromnymi korzyściami dla obu stron, stąd szkoda gdyby Zagórz w tej wymianie nie uczestniczył.

Dla zachęty napisze jeszcze tylko, że Kraina Saary żyje głównie z turystyki. Chętnie dzieli się doświadczeniami jak z krainy typowo przemysłowej stała się właśnie bajeczną krainą turystyczną wykorzystując walory ale i pozostałości przemysłowe do poprawy życia niezwykle uśmiechniętych i szczęśliwych mieszkańców. Potrafi także w perfekcyjny sposób pokazać przepiękne zabytki- od pozostałości romańskich osad poprzez architekturę sakralną (m.in. ruiny klasztoru) i świecką,  po piękne dworce kolejowe a wszystko ekologicznie w duchu harmonii i dbałości o środowisko naturalne.


Ankieta

Czy uczestniczył(abyś/byś) w debacie kandydatów na urząd burmistrza Gminy i Miasta Zagórz

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...
Stacja Docelowa
Poprzednia strona www
Publikacja sfinansowana ze środków KWW Jednością Silni