Na spotkaniu z Panem Prezydentem Ryszardem Kaczorowskim zapytałem, jakie z perspektywy Londynu zrobiliśmy błędy podczas transformacji, których mogliśmy uniknąć? Pan Prezydent odpowiedział, że w sumie nie popełniliśmy błędów- jedynie nadal dotyka nas polityka zapoczątkowana przez nazistów jeszcze w 39 roku i kontynuowana potem przez sowieckie U.B. – czyli bezwzględna zagłada polskiej inteligencji, co zaowocowało brakiem autorytetów we współczesnej Polsce.

Dlatego należy jak najszybciej odbudować role i znaczenie autorytetów.

Gdy technik rolnictwa bez matury, mówił o Prof. Ekonomii uznanym na całym świecie, że ten jest nieukiem ekonomicznym, przeraża nie samo stwierdzenie (w dobie wolności słowa jest to rzecz normalna) lecz liczba ludzi która w to wierzy.

Moje autorytety: (wg kolejności alfabetycznej)

Jezus Chrystus– za ponadczasowe nauki oraz postawę i wzorzec niezależny od
współrzędnych geograficznych- jednym słowem za wszystko kim był, jest i będzie.

1. Albert Einstein– za wystrzelenie cywilizacji o lata świetlne do przodu.

2. Adam Małysz– nie tylko za to, że jest dotychczasowym największym Polskim sportowcem (nikt z naszych rodaków nie osiągnął w swojej dyscyplinie tyle ile Mistrz Adam) ale także za to, że pokazuje jak można zostając mistrzem pozostać skromnym i szczerym człowiekiem.

3. Dalajlama XIV (Lhamo Thondup)– za wiarę w miłość, cierpliwość, niezłomność oraz nauki pozwalające na poszukiwanie Stwórcy wewnątrz siebie a nie koniecznie, w murach świątyń.

4. Erich von Däniken – za otwieranie umysłów i dróg poznania do tego gdzie kończy się wiedza a zaczyna wiara (oczywiście nie za jego koncepcje, które są ciekawe, lecz jedynie w formie inspiracji).

5. Jan Nowak Jeziorański, Władysław Bartoszewski i Tadeusz Mazowiecki – za odwagę, świeżość i piękno umysłu, klasę i lekcje; tolerancji, kultury, stylu i czym naprawdę jest patriotyzm oraz czym różni się od nacjonalizmu.

6. Janusz Korwin Mikke– za niezłomne edukowanie ekonomiczno-społeczne polskiego społeczeństwa w latach 90.

7 . Karol Wojtyła– za wzór człowieczeństwa, dialog i ekumenizm oraz za dowód ze można obalać imperia słowem i wiarą, że się uda.

8. Leonardo da Vinci– za umysł wyprzedzający epokę (niejedną).

9. Leszek Balcerowicz– za przeprowadzenie polskiej gospodarki z centralnej do wolnorynkowej, szczerość i bezkompromisowość wypowiedzi oraz polski wkład w światową ekonomie (zarzucanie Prof. Balcerowiczowi wszystkich błędów transformacji to jak zarzucanie konstruktorowi pojazdu, że kierowca spowodował wypadek po pijanemu).

10. Mikołaj Kopernik i Marcin Luter– za odwagę, konsekwencje i skuteczność w głoszeniu własnych przekonań wbrew oczywistemu własnemu interesowi.